SKB:s kärnavfallsfartyg M/S Sigrid på grund utanför Barsebäck

Kraftindustrins kärnavfallsbolags SKB:s fartyg M/S Sigrid, med uppdraget att transportera bolagets radioaktiva avfall, gick på grund utanför det nedlagda kärnkraftverket i Barsebäck på morgonen den 8 april. Uppdatering: UNT rapporterar om den efterföljande kontrollen av fartyget. Se länk nedan.

Det fartyg som kraftindustrins kärnavfallsbolag SKB använder för att transportera radioaktivt avfall, M/S Sigrid, gick på grund den 8 april på en sandbank utanför det nedlagda kärnkraftverket i Barsebäck. Enligt Sjöfartsverket i en artikel på P4 Malmö fanns det inga farliga gods ombord, inga kom till skada och det har inte skett några andra läckage från fartyget. Sigrid skulle hämta upp radioaktivt rivningsavfall från anläggningen. Varför grundstötningen inträffade är oklart. Särskilt som det fanns en lots ombord.

Miljöorganisationernas kärnavfallsgranskning, MKG, anser att det är viktigt att det klargörs vad som orsakade olyckan. Sigrid används även för att transportera använt kärnbränsle mellan kärnkraftverken och en grundstötning mot något annat än en sandbank skulle kunna ge allvarligare problem.

 

Länkar:

Nyhet på P4 Malmöhus: ”Kärnavfallsfartyg på grund i Öresund”, 160408 >> 

Nyhet på P4 Malmöhus: ”Kustbevakningen: Inga uppgifter om läckage”, 160408 >>

Uppdatering:
UNT "Oklart när Sigrid kan tas i drift", 160414 >>

 

Om kärnbränsleförvaret och SFR 2

I MKG:s portaler om kärnbränsleförvaret och SFR 2 finns information om aktuella händelser, möjlighet att följa regeringens, myndighetens och domstolens arbete, ladda ner handlingar m.m. I och med att MKG:s kansli lagts ner i slutet av 2024 är det möjligt att informationen inte längre är aktuell.

 

Prövningen om kärnbränsleförvaret pågår i domstol 

Regeringen gav den 27 januari 2022 tillåtlighet/tillstånd till ansökan om ett kärnbränsleförvarssystem. Naturskyddsföreningen m.fl. skickade den 27 april 2022 in en begäran om rättsprövning av regeringens beslut till Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) och kompletterade den 27 januari 2023 och den 8 maj 2023. Den 11 maj godkände HFD regeringens beslut. Kärnavfallsbolaget SKB skickade den 30 juni 2023 in ett underlag till mark- och miljödomstolens med begäran om tillstånd med villkor för kärnbränsleförvaret och inkapslingsanläggningen. Domstolen har remissat underlaget och skriftväxling pågår. Huvudförhandlingen planeras till september 2024. Strålsäkerhetsmyndigheten, SSM, fortsätter att hantera ansökan i en stegvis prövning enligt kärntekniklagen där nästa steg är att kärnavfallsbolaget SKB skickar in en ny säkerhetsanalys PSAR som ska godkännas innan byggstart kan ske.

Läs mer >> 

 

Prövningen om SFR 2 pågår hos SSM 

Regeringen godkände utbyggnaden av SFR 2 den 22 december 2021. Den 21 december 2022 gav mark- och miljödomstolen tillstånd enligt miljöbalken. Länsstyrelsen i Uppsala län överklagade domstolens beslut om villkor till miljööverdomstolen och fick delvis rätt. Strålsäkerhetsmyndigheten, SSM, fortsätter att hantera ansökan i en stegvis prövning enligt kärntekniklagen där det första steget för att bolaget ska få börja bygga är att en inlämnad ny säkerhetsanalys PSAR godkänns.

Läs mer >> 

Nyheter

Kalendarium

Inga aktuella händelser.

Till kalenderhistoriken

Prenumerera på MKG:S RSS

Prenumerera på MKB: nyhetsbrev