Granskning av slutförvarsansökan avbryts

Miljöorganisationernas kärnavfallsgranskning, MKG, välkomnar beskedet från Statens strålskyddsinstitut, SSI, att myndigheten avbryter granskningen av kärnkraftsindustrins, SKB:s, ansökan om att få bygga en inkapslingsanläggning för högaktivt kärnkraftsavfall. Ansökan är för dålig och den borde dessutom av juridiska skäl aldrig ha lämnats in.

Statens strålskyddsinspektion, SSI, har meddelat Statens kärnkraftinspektion, SKI, att myndigheten avbryter sin granskning av kärnkraftsindustrins, SKB:s, ansökan om att få bygga en inkapslingsanläggning för högaktivt kärnkraftsavfall. Ansökan lämnades in november 2006, tre år innan ansökan om att få bygga själva slutförvaret ska lämnas in. SSI anser att ansökan inte är komplett och gör därför bedömningen att det inte är meningsfullt att genomföra en fullständig granskning. SSI har gjort en översiktlig genomgång av ansökan och identifierat några större brister vad gäller t.ex. helhetssynen och metodredovisningen som SKB bör åtgärda.

SSI:s beslut styrker ytterligare Miljöorganisationernas kärnavfallsgransknings, MKG:s, kritik av kärnkraftsindustrins ansökan. MKG har tidigare påtalat att ansökansförfarandet är juridiskt oriktigt genom att inkapslingsanläggningen bara är en del av slutförvarssystemet. Den ska i stället ingå i huvudansökan. Det är därför inte förvånande att ansökan är så undermålig att den inte kan granskas.

MKG menar att kärnkraftsindustrins, SKB, agerande har lett till att myndigheternas fått merarbete. Myndigheternas resurser är begränsade och behövs för att kritiskt granska industrins säkerhetsanalyser för slutförvaret och platsundersökningarna i Oskarshamn och Östhammar.

– Kärnkraftsindustrins har lämnat in en dålig ansökan som av juridiska skäl aldrig borde ha lämnats in, säger Johan Swahn, kanslichef på MKG. Industrin har bara gett myndigheterna merarbete.

 

För mer information

MKG:s pressmeddelande som pdf >>
SSI:s remissvar som pdf >>

MKG:s påpekande om att ansökan för inkapslingsanläggningen är oriktig (nov 2006) >>

 

För frågor kontakta

Johan Swahn, kanslichef MKG, 070-467 37 31 johan.swahn [at] mkg.se

 

Om kärnbränsleförvaret och SFR 2

I MKG:s portaler om kärnbränsleförvaret och SFR 2 finns information om aktuella händelser, möjlighet att följa regeringens, myndighetens och domstolens arbete, ladda ner handlingar m.m. I och med att MKG:s kansli lagts ner i slutet av 2024 är det möjligt att informationen inte längre är aktuell.

 

Prövningen om kärnbränsleförvaret pågår i domstol 

Regeringen gav den 27 januari 2022 tillåtlighet/tillstånd till ansökan om ett kärnbränsleförvarssystem. Naturskyddsföreningen m.fl. skickade den 27 april 2022 in en begäran om rättsprövning av regeringens beslut till Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) och kompletterade den 27 januari 2023 och den 8 maj 2023. Den 11 maj godkände HFD regeringens beslut. Kärnavfallsbolaget SKB skickade den 30 juni 2023 in ett underlag till mark- och miljödomstolens med begäran om tillstånd med villkor för kärnbränsleförvaret och inkapslingsanläggningen. Domstolen har remissat underlaget och skriftväxling pågår. Huvudförhandlingen planeras till september 2024. Strålsäkerhetsmyndigheten, SSM, fortsätter att hantera ansökan i en stegvis prövning enligt kärntekniklagen där nästa steg är att kärnavfallsbolaget SKB skickar in en ny säkerhetsanalys PSAR som ska godkännas innan byggstart kan ske.

Läs mer >> 

 

Prövningen om SFR 2 pågår hos SSM 

Regeringen godkände utbyggnaden av SFR 2 den 22 december 2021. Den 21 december 2022 gav mark- och miljödomstolen tillstånd enligt miljöbalken. Länsstyrelsen i Uppsala län överklagade domstolens beslut om villkor till miljööverdomstolen och fick delvis rätt. Strålsäkerhetsmyndigheten, SSM, fortsätter att hantera ansökan i en stegvis prövning enligt kärntekniklagen där det första steget för att bolaget ska få börja bygga är att en inlämnad ny säkerhetsanalys PSAR godkänns.

Läs mer >> 

Nyheter

Kalendarium

Inga aktuella händelser.

Till kalenderhistoriken

Prenumerera på MKG:S RSS

Prenumerera på MKB: nyhetsbrev