Informationsmöte om FUD 2007 för remissinstanserna

Myndigheten Statens kärnkraftinspektion, SKI, anordnade ett informationsmöte om FUD 2007 för alla remissinstanser. Kärnkraftsindustrins kärnavfallsbolag, Svensk kärnbränslehantering AB, SKB, presenterade sin FUD-rapport. Därefter presenterade SKI sin plan för att granska rapporten.

FUD-rapporten uppmärksammades i media i samband med att SKI hade sitt FUD-informationsmöte. Bland annat intervjuades MKG:s kanslichef Johan Swahn i Ekot. Johan Swahn tog upp vikten av att få alternativ utredda och nämnde också de nya forskarrönen om kopparkorrosion som KTH forskare presenterat nyligen.

Program för FUD-mötet >>

Deltagarlista för FUD-mötet >>

Presentation Öivind Toverud SKI FUD 2007 >>

"Handlingsplan" Claes Thegerströms, SKB, presentation på SKI:s FUD-informationsmöte 071026 >>

"Slutförvaret för kärnbränsle" Olle Olssons, SKB, presentation på SKI:s FUD-informationsmöte 071026 >>

"Teknikutveckling" Håkan Rydéns, SKB, presentation på SKI:s FUD-informationsmöte 071026 >>

"Teknikutveckling del 2" Christer Svemar, SKB, presentation på SKI:s FUD-informationsmöte 071026 >>

"Säkerhetsanalys och forskning" Fred Karlsson, SKB, presentation på SKI:s FUD-informationsmöte 071026 >>

"Samhällsforskning" Kristina Vikström, SKB, presentation på SKI:s FUD-informationsmöte 071026 >>

"LOMA och rivning" Jan Carlsson, SKB, presentation på SKI:s FUD-informationsmöte 071026 >>

Sveriges radio P4 Uppland 071026 >>

Dagens nyheter 071026 >>

 

Om kärnbränsleförvaret och SFR 2

I MKG:s portaler om kärnbränsleförvaret och SFR 2 finns information om aktuella händelser, möjlighet att följa regeringens, myndighetens och domstolens arbete, ladda ner handlingar m.m. I och med att MKG:s kansli lagts ner i slutet av 2024 är det möjligt att informationen inte längre är aktuell.

 

Prövningen om kärnbränsleförvaret pågår i domstol 

Regeringen gav den 27 januari 2022 tillåtlighet/tillstånd till ansökan om ett kärnbränsleförvarssystem. Naturskyddsföreningen m.fl. skickade den 27 april 2022 in en begäran om rättsprövning av regeringens beslut till Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) och kompletterade den 27 januari 2023 och den 8 maj 2023. Den 11 maj godkände HFD regeringens beslut. Kärnavfallsbolaget SKB skickade den 30 juni 2023 in ett underlag till mark- och miljödomstolens med begäran om tillstånd med villkor för kärnbränsleförvaret och inkapslingsanläggningen. Domstolen har remissat underlaget och skriftväxling pågår. Huvudförhandlingen planeras till september 2024. Strålsäkerhetsmyndigheten, SSM, fortsätter att hantera ansökan i en stegvis prövning enligt kärntekniklagen där nästa steg är att kärnavfallsbolaget SKB skickar in en ny säkerhetsanalys PSAR som ska godkännas innan byggstart kan ske.

Läs mer >> 

 

Prövningen om SFR 2 pågår hos SSM 

Regeringen godkände utbyggnaden av SFR 2 den 22 december 2021. Den 21 december 2022 gav mark- och miljödomstolen tillstånd enligt miljöbalken. Länsstyrelsen i Uppsala län överklagade domstolens beslut om villkor till miljööverdomstolen och fick delvis rätt. Strålsäkerhetsmyndigheten, SSM, fortsätter att hantera ansökan i en stegvis prövning enligt kärntekniklagen där det första steget för att bolaget ska få börja bygga är att en inlämnad ny säkerhetsanalys PSAR godkänns.

Läs mer >> 

Nyheter

Kalendarium

Inga aktuella händelser.

Till kalenderhistoriken

Prenumerera på MKG:S RSS

Prenumerera på MKB: nyhetsbrev