Riksgäldens rapport till regeringen: Kärnavfallsfinansieringssystemet fungerar som avsett

Riksgälden har den 28 april redovisat en samlad bild till regeringen av finansieringssystemet för omhändertagande av kärntekniska restprodukter. Redovisningen är enligt ett uppdrag i myndighetens regleringsbrev för 2022 och myndigheten kommer i fortsättningen att göra en redovisning för varje kvartal. Riksgälden bedömer att systemet i dagsläget fungerar som avsett och att regeringens höjning av det s.k. kompletteringsbeloppet i början av året är central för att begränsa risken för att staten och framtida skattebetalare måste stå för industrins kostnader.

Riksgälden har även informerat om att vissa ändringar av finansieringsförordningen träder i kraft den 10 maj som ska göra finansieringssystemet för kärnavfall mer flexibelt.

Av Riksgäldens regleringsbrev för 2022 framgår att myndigheten ska redovisa en samlad bild av finansieringssystemet för omhändertagande av kärntekniska restprodukter med en analys och bedömning av systemets balans samt statens samlade risk. Detta redovisades i ett yttrande till regeringen den 28 april.

Sammantaget bedömer Riksgälden att finansieringssystemet för kärntekniska restprodukter i dagsläget fungerar som avsett. De kompletteringsbelopp som regeringen beslutat om för 2022-2023 är en central komponent för att begränsa den risk som staten och framtida skattebetalare har vad gäller finansiering av kärntekniska restprodukter.

Riksgäldens redovisning avser marknadsläget vid utgången av det fjärde kvartalet 2021 i en ny kvartalrapport. Riksgälden har för avsikt att i mitten av maj inkomma med en uppdaterad redovisning avseende marknadsläget vid utgången av första kvartalet 2022. Uppdatering: Den första kvartalsrapporten för 2022 publicerades den 24 maj (se länk till nyhet nedan).

Riksgälden har den 3 maj informerat om att förändringar är på gång i förordningen (SFS 2017:1179) om finansiering av kärntekniska restprodukter (finansieringsförordningen). Ändringarna träder i kraft den 10 maj 2022. Ändringarna innebär en bättre anpassning till tillståndshavarens verksamhet och en ökad flexibilitet i finansieringssystemet.

Ändringar innebär dels att en ansökan om utbetalning av medel ur kärnavfallsfonden kan lämnas i efterskott, dels att ansökningar om medel från så kallade Studsviksavgifter i fortsättningen beslutas per kvartal i stället för kalenderår.

Det införs också en ny bestämmelse om att Riksgälden, i samband med att ett överklagande lämnas till regeringen, samtidigt ska yttra sig över överklagandet.

 

Länkar:

Riksgäldens samlade bild av finansieringssystemet för omhändertagande av kärntekniska restprodukter, 220428 >>

Bilaga: Kvartalsrapport 2021:4: Finansiering av kärnavfall >>

Nyhet på Riksgäldens hemsida  om rapporteringen till regeringen, 220428 >>

Riksgäldens regleringsbrev för 2022, 211222 >>

Nyhet på Riksgäldens hemsida om förändringar av finansieringsförordningen, 220503 >>

Nyhet på MKG:s hemsida om att Riksgälden har publicerat den första kvartalsrapporten för 2022 om finansiering av kärnavfall, 220524 >>

Tidigare nyheter på MKG:s hemsida:

Regeringen har beslutat om nya kärnavfallsavgifter för 2022-2023, 220127 >>

Riksgälden finansieringssystemet för hantering av kärnavfall fungerar i dagsläget som avsett, 210503 >>

 

Om kärnbränsleförvaret och SFR 2

I MKG:s portaler om kärnbränsleförvaret och SFR 2 finns information om aktuella händelser, möjlighet att följa regeringens, myndighetens och domstolens arbete, ladda ner handlingar m.m. I och med att MKG:s kansli lagts ner i slutet av 2024 är det möjligt att informationen inte längre är aktuell.

 

Prövningen om kärnbränsleförvaret pågår i domstol 

Regeringen gav den 27 januari 2022 tillåtlighet/tillstånd till ansökan om ett kärnbränsleförvarssystem. Naturskyddsföreningen m.fl. skickade den 27 april 2022 in en begäran om rättsprövning av regeringens beslut till Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) och kompletterade den 27 januari 2023 och den 8 maj 2023. Den 11 maj godkände HFD regeringens beslut. Kärnavfallsbolaget SKB skickade den 30 juni 2023 in ett underlag till mark- och miljödomstolens med begäran om tillstånd med villkor för kärnbränsleförvaret och inkapslingsanläggningen. Domstolen har remissat underlaget och skriftväxling pågår. Huvudförhandlingen planeras till september 2024. Strålsäkerhetsmyndigheten, SSM, fortsätter att hantera ansökan i en stegvis prövning enligt kärntekniklagen där nästa steg är att kärnavfallsbolaget SKB skickar in en ny säkerhetsanalys PSAR som ska godkännas innan byggstart kan ske.

Läs mer >> 

 

Prövningen om SFR 2 pågår hos SSM 

Regeringen godkände utbyggnaden av SFR 2 den 22 december 2021. Den 21 december 2022 gav mark- och miljödomstolen tillstånd enligt miljöbalken. Länsstyrelsen i Uppsala län överklagade domstolens beslut om villkor till miljööverdomstolen och fick delvis rätt. Strålsäkerhetsmyndigheten, SSM, fortsätter att hantera ansökan i en stegvis prövning enligt kärntekniklagen där det första steget för att bolaget ska få börja bygga är att en inlämnad ny säkerhetsanalys PSAR godkänns.

Läs mer >> 

Nyheter

Kalendarium

Inga aktuella händelser.

Till kalenderhistoriken

Prenumerera på MKG:S RSS

Prenumerera på MKB: nyhetsbrev