SKB tror fortfarande att läckströmmar inte påverkar korrosion i SFR

Kraftindustrins kärnavfallsbolag SKB har den 4 juli skickat in ett andra svar till Strålsäkerhetsmyndigheten om läckströmmars påverkan på korrosion av metaller i slutförvaret för kortlivat radioaktivt driftsavfall i Forsmark, SFR. Bolaget bedömer påverkan som liten och något som inte ska behöva behandlas i en kommande tillståndsprövning för tillbyggnaden av ett nytt slutförvar för kortlivat radioaktivt rivningsavfall, SFR 2.

Miljöorganisationernas kärnavfallsgranskning, MKG, uppmärksammade SSM i en skrivelse den 20 juni 2012 på att det kan finnas problem med korrosion av metaller i det underjordiska slutförvaret orsakad av läckströmmar. Sådan korrosion kan påverka säkerheten i slutförvaret för kortlivat radioaktivt avfall, SFR, den utbyggnad av slutförvaret (SFR 2) industrin vill göra, samt det planerade slutförvaret för använt kärnbränsle. Läckströmmarna kommer från elförbindelsen Fenno-Skan, som går mellan Finland och Forsmark i Sverige. De metallbehållare som finns i SFR och som kommer att finnas i de framtida slutförvaren skulle kunna få korrosionsproblem. Dessutom kan armeringsjärn i konstruktionerna i SFR och nya SFR 2 påverkas. Strålsäkerhetsmyndigheten tog till sig MKG:s skrivelse och skickade ett föreläggande till kraftindustrins kärnavfallsbolag SKB om att ett underlag om jordströmmars/läckströmmars påverkans skulle skickas in.

Den 4 juli svarade kärnavfallsbolaget för andra gången till myndigheten, eftersom bolagets första svar inte ansågs vara tillräcklig av myndigheten tidigare i år. Denna gång var svaret längre och med fler illustrationer över det planerade slutförvaret. Bolagets slutsats var dock den samma, d.v.s. att läckströmmar – bolaget kallar dem jordströmmar - inte är ett problem. Bolaget anser därmed att frågan inte bör påverka val av metod och plats i den kommande prövningen av det nya slutförvaret SFR 2.

Det återstår att se om Strålsäkerhetsmyndigheten blir nöjd med den nya redovisningen.

Miljöorganisationernas kärnavfallsgranskning, MKG, ställer sig frågande till bolagets slutsatser på flera punkter. Dels så förklaras inte hur de stora frätskadorna från läckströmmar kunde uppstå på mätutrustningens rostfria stål i borrhål i Forsmarkområdet och varför motsvarande skador inte skulle kunna ske på andra metallföremål under marken i området. Skadorna beskrivs med tydliga bilder i SKB-rapporten P-05-265 som finns för nerladdning nedan. 

Dessutom observerar MKG att kärnavfallsbolaget i sitt svar på föreläggande anger att undersökningar gjorts där korrosion av armeringar upptäckts men att detta endast redovisas i interna rapporter från Vattenfall Research & Development AB. Kärnavfallsbolagets utsagor att denna korrosion inte kommer från läckströmmar utan från kloridkorrosion från inläckande saltvatten går därför inte att kontrollera. 

Slutligen finns ingen analys av hur läckströmmar påverkar korrosionen av stålbehållare under drift. Bolaget hävdar bara att eftersom stålbehållare inte tillmäts någon funktion i den långsiktiga säkerhetsanalysen så spelar korrosion ingen roll. Men i juni 2005 upptäcktes att stålbehållare i SFR hade börjat läcka betydligt snabbare än väntat och att radioaktivitet kom ut. Detta har lett till att bolaget tvingats se till att de mängder vatten som tränger in i SFR är betydligt mindre än tidigare. Men korrosion av stålbehållare under drift är ett problem som kanske kan undvikas vid en lokalisering av slutförvaret i ett område utan läckströmmar.

 

Länkar: 

SKB:s andra svar på SSM:s föreläggande om redovisningar om hur läckströmmar påverkar SFR, 140704 >>
Bilaga: Rapport ”Svar på föreläggande om redovisning rörande betydelsen av jordströmmar vid SFR”, 140410 >> 

SKB:s rapport P-05-265: ”Forsmark site investigation. Some corrosion observations and electrical measurements at drill sites DS4, DS7 and DS8”, december 2005 >> 

Tidigare nyheter på MKG:s hemsida: 

SSM är inte nöjda med SKB:s svar rörande läckströmmars påverkan på SFR, 140109 >>

SKB tror inte på att läckströmmar påverkar SFR, 130530 >> 

SSM begär SKB att redovisa hur läckströmmar påverkar SFR, 130219 >> 

MKG skriver till SSM om att det finns risk för läckströmskorrosion vid SFR, 120620 >>

 

Om kärnbränsleförvaret och SFR 2

I MKG:s portaler om kärnbränsleförvaret och SFR 2 finns information om aktuella händelser, möjlighet att följa regeringens, myndighetens och domstolens arbete, ladda ner handlingar m.m. I och med att MKG:s kansli lagts ner i slutet av 2024 är det möjligt att informationen inte längre är aktuell.

 

Prövningen om kärnbränsleförvaret pågår i domstol 

Regeringen gav den 27 januari 2022 tillåtlighet/tillstånd till ansökan om ett kärnbränsleförvarssystem. Naturskyddsföreningen m.fl. skickade den 27 april 2022 in en begäran om rättsprövning av regeringens beslut till Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) och kompletterade den 27 januari 2023 och den 8 maj 2023. Den 11 maj godkände HFD regeringens beslut. Kärnavfallsbolaget SKB skickade den 30 juni 2023 in ett underlag till mark- och miljödomstolens med begäran om tillstånd med villkor för kärnbränsleförvaret och inkapslingsanläggningen. Domstolen har remissat underlaget och skriftväxling pågår. Huvudförhandlingen planeras till september 2024. Strålsäkerhetsmyndigheten, SSM, fortsätter att hantera ansökan i en stegvis prövning enligt kärntekniklagen där nästa steg är att kärnavfallsbolaget SKB skickar in en ny säkerhetsanalys PSAR som ska godkännas innan byggstart kan ske.

Läs mer >> 

 

Prövningen om SFR 2 pågår hos SSM 

Regeringen godkände utbyggnaden av SFR 2 den 22 december 2021. Den 21 december 2022 gav mark- och miljödomstolen tillstånd enligt miljöbalken. Länsstyrelsen i Uppsala län överklagade domstolens beslut om villkor till miljööverdomstolen och fick delvis rätt. Strålsäkerhetsmyndigheten, SSM, fortsätter att hantera ansökan i en stegvis prövning enligt kärntekniklagen där det första steget för att bolaget ska få börja bygga är att en inlämnad ny säkerhetsanalys PSAR godkänns.

Läs mer >> 

Nyheter

Kalendarium

Inga aktuella händelser.

Till kalenderhistoriken

Prenumerera på MKG:S RSS

Prenumerera på MKB: nyhetsbrev