Mark- och miljödomstolen höll huvudförhandling om ett utökat Clab

Mark- och miljödomstolen vid Nacka tingsrätt höll en huvudförhandling i Oskarshamn den 24-25 maj i prövningen avseende ett tillstånd för utökad lagring av mellanlagret för använt kärnbränsle, Clab från 8 000 ton till 11 000 ton. På huvudförhandlingen behandlades bl.a. frågan om ett förbättrat kylsystem ska vara med i tillståndet som Strålsäkerhetsmyndigheten och Miljöorganisationernas kärnavfallsgranskning med medlemsföreningar vill. Resultatet kan bli att det blir en prövotid på två år för denna fråga så att kärnavfallsbolaget SKB kan ta fram ett underlag för den bästa lösningen för att förbättra kylningen. Domstolen förväntas komma med en deldom om tillstånd den 13 juli. Uppdatering: Deldom i målet kommer redan den 22 juni.

Inför huvudförhandlingen hade kärnavfallsbolaget SKB den 5 maj svarat domstolen på ett föreläggande med förslag till närmare utformning av eventuella utredningsvillkor. Avsikten var att detta skulle underlätta diskussionerna under huvudförhandlingen om de frågor som väckts av Strålsäkerhetsmyndigheten, SSM, (förbättrad kylning av Clab) och Naturvårdsverket (dagvatten, ekonomisk säkerhet och temperatur i utgående kylvatten).

Under huvudförhandlingen diskuterades SKB:s förslag på hur prövotid kan användas för att hantera frågan om förbättrad kylning av Clab. Naturvårdsverket var inte närvarande på huvudförhandlingen och prövotider m.m. diskuterades inte underförhandlingen.

Strålsäkerhetsmyndigheten, SSM, som är en remissinstans i målet enligt miljöbalken hos domstolen prövar även ansökan enligt kärntekniklagen. Bara några dagar innan huvudförhandlingen, den 20 maj, meddelade SSM att de inte godkänner SKB:s preliminära säkerhetsredovisning, och det med anledning av att SKB inte hade med ett förbättrat kylsystem i sin analys.

Mot slutet av huvudförhandlingen diskuterades olika lösningar för att förbättra kylningen av Clab och en prövotid på två år nämndes för att kärnavfallsbolaget SKB ska kunna ta fram ett underlag för den bästa lösningen för att förbättra kylningen.

Naturskyddsföreningen, Jordens Vänner och Miljöorganisationernas kärnavfallsgranskning, MKG, lämnade följande slutliga ställningstagande under huvudförhandlingen (se även dokument nedan).

•    Föreningarna tillstyrker ansökan i stort,
•    Föreningarna anser att ett förbättrat kylsystem ska ingå som ett villkor till tillståndet,
•    Föreningarna anser att ett prövotidsförfarande är lämpligt för att åstadkomma ett genomförande av det förbättrade kylsystemet, och
•    Föreningarna tillstyrker ett verkställighetsförordnande.

Ett verkställighetsförordnande i ett beslut om tillstånd betyder att kärnavfallsbolaget får påbörja att fylla på mer än 8 000 ton använt kärnbränsle i Clab även om domstolens deldom överklagas.

Den 13 juli kl.13 väntas domstolen offentliggöra sin deldom om Clab och ange hur den slutligen sett på frågan om behov av bättre kylning. Att det kallas deldom beror på att det är en del av målet om tillstånd för kärnbränsleförvaret som fortsätter prövas.

Uppdatering: Den 21 juni meddelade domstolen att domen kommer redan den 22 juni kl. 13.

Länkar:

Protokoll från huvudförhandlingen, 220524 >> 

Här finns samtliga presentationer och andra dokument som tillhör huvudförhandlingen >> (aktbilagor 919-934)

Slutliga ställningstaganden från Naturskyddsföreningen, Jordens Vänner och MKG, 220525 >>

Fler nyheter på MKG:s hemsida:

SSM godkänner inte SKB:s preliminära säkerhetsredovisning för ett utökat Clab, 220520 >>

SKB har yttrat sig om prövotider i prövningen om ett utökat Clab, 220505 >>

SSM står fast vid krav på bättre Clab-kylning, 220411 >>

SKB kommenterar generalla synpunkter på ansökan om ett utökat Clab, 220406 >>

SKB avvisar SSM:s krav på bättre kylning i Clab, 220331 >>

Naturskyddsföreningen, Jordens Vänner och MKG stödjer SSM i kraven om ett nytt kylsystem för ett utökat Clab, 220324 >> 

Domstolen ber SKB bemöta SSM:s krav på bättre kylning av Clab, 220317 >>

SSM och SKB i bråk i domstolen om ny kylanläggning för Clab, 211223 >>>

Regeringen: Ja till utökat Clab – kärnbränsleförvarsprövningen fortsätter, 210826 >>

 

Om kärnbränsleförvaret och SFR 2

I MKG:s portaler om kärnbränsleförvaret och SFR 2 finns information om aktuella händelser, möjlighet att följa regeringens, myndighetens och domstolens arbete, ladda ner handlingar m.m. I och med att MKG:s kansli lagts ner i slutet av 2024 är det möjligt att informationen inte längre är aktuell.

 

Prövningen om kärnbränsleförvaret pågår i domstol 

Regeringen gav den 27 januari 2022 tillåtlighet/tillstånd till ansökan om ett kärnbränsleförvarssystem. Naturskyddsföreningen m.fl. skickade den 27 april 2022 in en begäran om rättsprövning av regeringens beslut till Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) och kompletterade den 27 januari 2023 och den 8 maj 2023. Den 11 maj godkände HFD regeringens beslut. Kärnavfallsbolaget SKB skickade den 30 juni 2023 in ett underlag till mark- och miljödomstolens med begäran om tillstånd med villkor för kärnbränsleförvaret och inkapslingsanläggningen. Domstolen har remissat underlaget och skriftväxling pågår. Huvudförhandlingen planeras till september 2024. Strålsäkerhetsmyndigheten, SSM, fortsätter att hantera ansökan i en stegvis prövning enligt kärntekniklagen där nästa steg är att kärnavfallsbolaget SKB skickar in en ny säkerhetsanalys PSAR som ska godkännas innan byggstart kan ske.

Läs mer >> 

 

Prövningen om SFR 2 pågår hos SSM 

Regeringen godkände utbyggnaden av SFR 2 den 22 december 2021. Den 21 december 2022 gav mark- och miljödomstolen tillstånd enligt miljöbalken. Länsstyrelsen i Uppsala län överklagade domstolens beslut om villkor till miljööverdomstolen och fick delvis rätt. Strålsäkerhetsmyndigheten, SSM, fortsätter att hantera ansökan i en stegvis prövning enligt kärntekniklagen där det första steget för att bolaget ska få börja bygga är att en inlämnad ny säkerhetsanalys PSAR godkänns.

Läs mer >> 

Nyheter

Kalendarium

Inga aktuella händelser.

Till kalenderhistoriken

Prenumerera på MKG:S RSS

Prenumerera på MKB: nyhetsbrev